Darmowe gorsze od płatnych?

jak zrobić backup bloga w WordPress

Jakie podziały obowiązują wśród programów komputerowych? Bardzo różne. Chodzi zarówno o podziały w zakresie funkcji, ogólnego przeznaczenia oraz możliwości, jak też o kwestie inne niż stricte techniczne. Jedną z nich jest cena konkretnej aplikacji.

Może być ona płatna lub darmowa i tu dochodzimy do ważnego pytania. Otóż czy program musi kosztować, aby był dobry? Okazuje się, że nie, ponieważ jest wiele bardzo cenionych aplikacji, z których możemy korzystać bezpłatnie. Mimo tego są one stale aktualizowane i rozwijane.

Jak to możliwe? Źródłem finansowania mogą być wyświetlane przez program ekrany – wówczas mamy do czynienia z produktami typu adware. Część programów jest doskonalona przez międzynarodowe społeczności skupione wokół fundacji, które gromadzą środki na rozwijanie swoich koncepcji. Tak działa chociażby Mozilla Foundation, tworząca przeglądarkę Firefox.

Czasami na rynek trafiają różne wersje tego samego programu – te o najszerszej funkcjonalności są płatne, natomiast te ograniczone są udostępniane za darmo. Tu z kolei przykładem jest ceniony na całym świecie antywirus Avast, który ma swoją komercyjną oraz darmową wersję.