Do czego system operacyjny?

exit popup na WordPress

Instalowanie programów na komputerach klasy PC jest bardzo proste i intuicyjne, bo większość dostępnych na rynku systemów jest tak projektowana, aby użytkownik nie miał żadnych problemów z obsługą. Oczywiście system systemowi nierówny – poszczególne wydania mogą się różnić i różnią się efektywnością, zakresem funkcji i stabilnością. OS jest jednakże konieczny, bo bez niego maszyna zwyczajnie nie będzie działać.

Pełni on funkcję mózgu i kręgosłupa, które potem można uzupełniać o kolejne organy w postaci programów, sterowników oraz innych elementów. Tworzy środowisko, które jest kompatybilne z określoną pulą aplikacji, czy może raczej aplikacje są z nim zgodne. Tu zadanie do wykonania mają programiści, którzy muszą tak pisać swoje programy, aby pracowały one bez zarzutu w danym systemie.

Użytkownicy w takim układzie mogą wybrać pozycje, które najbardziej im odpowiadają ze względu na funkcje, wygląd czy zakres działania. System to punkt wyjścia. Od jego jakości, zbioru wad i zalet zależy ogromnie dużo.