Kradzieże internetowe a odzyskanie pieniędzy

Kradzieże pieniędzy z prywatnych rachunków bankowych, które wykonywane są za pośrednictwem internetu, to coraz częstsza metoda rabunku stosowana przez złodziei. Wydawać by się mogło, że wszelkie operacje wykonane nie przez właściciela karty kredytowej, ale przez nieuprawnioną do tego osobę trzecią będą łatwe do ustalenia a bank zwróci pieniądze.

Okazuje się jednak, że sprawa ta jest trudniejsza niż się wydaje. Procedura, w której to bank bierze pełną odpowiedzialność za stratę pieniędzy przechowywanych na jego rachunku obowiązuje tylko w Stanach Zjednoczonych.

Jeżeli w tym kraju padniemy ofiarą internetowego oszustwa możemy być prawie pewni, że pieniądze pojawią się na naszym koncie z powrotem w ciągu tygodnia od zgłoszenia sprawy. Tam banki wolą załatwiać takie sprawy po cichu i nie narazić się na utratę zaufania i dobrej opinii wśród klientów.

W Polsce, aby odzyskać pieniądze musimy udowodnić, że to nie my dokonaliśmy płatności kartą. Czasem jest to oczywiście prawie niemożliwe, a sprawy między bankami a poszkodowanymi ciągną się latami.