Sprzyjanie niskim gustom

We wcześniejszych tekstach pisaliśmy już o tym, że masowa kultura nie jest adresowana do osób o wysublimowanym smaku. Są wręcz głosy, że im odbiorca głupszy i mniej obyty z jakimikolwiek treściami kultury, tym lepszym jest konsumentem dla wytworów popkultury.

Ta nie stawia bowiem na ambitne przekazy, ale na to, co odwołuje się do niskich gustów odbiorców. Czy to oznacza, że twórcy takich treści nie traktują swojej publiczności serio? Z pewnością znajdą się tacy, którzy do swojej aktywności podchodzą absolutnie cynicznie i z wyrachowaniem, wykazując się w świadomym kreowaniu tandety ponadprzeciętną inteligencją.

Są też tacy, którzy głęboko wierzą w to, że tworzą wielką sztukę i są artystami przez wielkie „A”. Z reguły oznacza to, że ich poziom intelektualny dostosował się do poziomu ich odbiorców oraz treści, które im przekazują.

Ogólnie rzecz biorąc nie ma się co oszukiwać. Kultura masowa operuje przede wszystkim tandetą i jedynie w takim układzie ma realne szanse na odniesienie sukcesu.