Udane ataki na banki

Napady na banki przez wiele lat kojarzyły nam się ze sceną rodem z westernów i filmów akcji, gdy zamaskowani złodzieje wchodzą do instytucji i terroryzując obsługę wymuszają opróżnienie kas. Dziś prawdopodobieństwo wystąpienia takiej sytuacji jest niezwykle mało prawdopodobne, a każdy z nas wie, że napady na banki są przeprowadzane przez połączenie internetowe. Obrona przez tego typu atakami to dla banków niezwykle trudne zadanie – hackerzy wymyślają bowiem coraz to nowe metody włamywania się do ich systemów. Większości instytucji finansowych udaje się jednak utrzymać w tajemnicy dane swoich klientów. Mimo to na świecie odbyło się już kilka udanych ataków na dużą skalę.

Stało się tak m.in. w Szwecji, gdzie bank Nordea poniósł łączne straty o wysokości aż miliona euro Groźny atak przeprowadzono również na klientów Pekao BP. Oszuści rozsyłali linki przekierowujące użytkowników na fałszywą stronę banku. Następnie byli oni proszeni o zalogowanie i podanie kilku numerów z karty kodów jednorazowych.

Każdy kto wykonał te czynności umożliwił swobodne korzystanie ze swojego konta złodziejom.