Firewall zapobiegnie atakom

Zatrzymaliśmy się przy tematyce bezpieczeństwa online i kontynuujemy ten wątek. Teraz zajmijmy się programami spełniającymi funkcję tak zwanej zapory ogniowej. Jest to istotne uzupełnienie zwykłego antywirusa, którego rolą jest blokowanie zewnętrznych ataków na nasz komputer jakie mogą być prowadzone za pośrednictwem internetu.

Czasami złośliwe boty lub konkretni hakerzy znajdują niezabezpieczony komputer, który jest online i zaczynają go inwigilować. Dla ukrócenia tego procederu warto zainwestować firewalla lub wypróbować któryś z darmowych. Trzeba nadmienić, że swoją własną zaporą dysponuje także system Windows.

Jest ona wystarczająca dla większości użytkowników, o ile korzystają oni z solidnego antywirusa. Poziom bezpieczeństwa dodatkowo wzrośnie, jeśli antywirus posiada moduł osłony sieciowej, który skanuje dane przesyłane przez internet i blokuje złośliwe treści. Wadą niektórych bezpłatnych firewalli są łatwiejsze do złamania algorytmy blokujące, które wystarczą przy codziennym użytkowaniu, ale mogą polec w starciu z czymś poważniejszym.